Organ Bağışı Haftası Etkinliklerimiz
14 Şubat 2022

Türkiye'de ilk başarılı organ nakli operasyonu 3 Kasım 1975'te Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle her yıl 3-9 Kasım haftası Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Biz de Tunceli Devlet Hastanesi ailesi olarak İl Organ Nakli Koordinatörümüz Birten Gökalp'in çalışmalarıyla ilimiz PTT Merkez Şubesinde stand kurarak Organ Bağışını vatandaşlarımıza anlattık. Büyük katılımın olduğu ve oldukça verimli geçen bu etkinlik sonunda vatandaşlarımız Organ Nakli konusunda bilgilerini artırdılar ve Organ Bağışçısı olmak istediklerini belirterek kartlarını aldılar.

Organ nakli nedir?

Bir organın görevini yerine getiremeyip, vücuda zarar vermeye başladığı durumda, hasta olan o organın, bir başka kişiden alınan sağlam organ ile değiştirilmesi işlemidir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu, vericinin beyin ölümü gerçekleştikten ve ailenin onayı alındıktan sonra, sağlık ekibi tarafından uygunluğu tespit edildikten sonra yapılır.

Organ Bağışı nedir? 
Bir kişinin hayatta iken kendi isteği ile, tıbben yaşamı sona erdikten(beyin ölümü gerçekleştikten) sonra doku ve organlarının, başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu iki şahit huzurunda belgelemesidir. Akli dengesi yerinde ,18 yaşından büyük olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organlarının birini bağışlayacağı gibi tamamını da bağışlayabilir.

 


organ bağışı 1    organ bağışı 2organ bağışı 3    organ bağışı 4