“Çok sayıda ameliyatı yapabiliyoruz”
25 Ocak 2024

Tunceli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Süreyya Hikmet Kozcu, genel kanının aksine ilimizde bir çok ameliyatın yapıldığını söyledi.

surreya-haber.JPG

Estetik ve sağlık sorunu yaşayan hastaların burun ameliyatını KBB ile Plastik Cerrahi uzmanının yaptığını aktaran Kozcu,  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzmanlığını tamamladıktan sonra atandığı ilk görev yeri olan Tunceli’den de oldukça memnun. Hastaların kendilerini çok iyi ifade ettiklerini aktaran KBB Uzmanı Kozcu, özellikle kış aylarında sıklıkla görülen üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ile korunma yolları hakkında da bilgilendirme yaptı.

 

“Dengeli beslenin, çok sıvı tüketin”

Tunceli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Süreyya Hikmet Kozcu’yu poliklinikte ziyaret ettik. Özellikle, kış aylarında görülen hastalıkları konuştuk. Bunun yanı sıra;  kulak-burun-boğaz hastalıklarında genetik faktörün olup olmadığı, estetik ve sağlık açısından kulak ve burun ameliyatlarının yapılıp yapılmadığını da merak ettik. Hastaların sigara kullanımı, az sıvı tüketimi ve dengeli beslenmemesinin vücut direncini düşürdüğünü, böylece hastalıklara da davetiye çıkardığını aktaran Dr. Kozcu, Tunceli EMEK Gazetesi’ne şu açıklamalarda bulundu:

 

Üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkat edilmeli
Kış aylarının olması nedeniyle üst solunum yolları enfeksiyonu artmaya başladı.  Bununla birlikte, kronik hastalıklar kendini sık sık yenilemekte. Faranjit, sünizit ve laranjit gibi hastalıklar kendini sık sık göstermekte. Bu hastalıklar yaklaşık üç aydır çok sıklaştı. Hastaların sigara kullanımı, az sıvı tüketimi ve dengeli beslenmemesi de bu tür hastalıkları daha çok tetikliyor.

 

Çocuk hastalarda geniz eti probleminin yol açacağı hastalıklar

Çocuklar da bu dönemde risk altında. Orta kulak iltihabı, akut sinüzit ve geniz eti olan çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları kendini daha çok göstermekte. Hastalıkların azaltılması ya da daha az etkilenmesi için yapılması gereken şeyler de var. Çocukları özellikle sigaraya maruz bırakmamaya özen gösterilmeli. Yine dengeli beslenme ve ek hastalıklar varsa bunlara dikkat edilmesi ve kontrollerinin aksatılmaması lazım. Uzun süren ses kısıklıkları varsa, bu hastaların kesinlikle kontrole gelmeleri ve bunları göz ardı etmemeleri gerekiyor. 

 

Yaşlı hastalar da dikkat etmeli

Çocuk ve yaşlı hastalarımızın bunlara çok dikkat etmesi gerekiyor. Bunun dışında kronik kulak akıntısı olan hastalar da mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalı.

 

Tunceli’de hasta yoğunluğu 
Güne göre değişmekle birlikte, hafta başında seksen ile yüz kişi arasında değişmektedir. Her bir 
poliklinik toplamda günde yüzelli iki yüz hastaya bakmakta. Kış aylarında hasta sayımız daha çok olduğundan, bu aylarda üst solum yolu şikayeti ile gelen hastalarım daha fazla. 

Tunceli’de burun ameliyatı yapılıyor mu?
Her türlü burun ameliyatını hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Burun düzleştirmesi için yapılan ameliyat, estetik burun ameliyatı hem bizim tarafımızdan hem plastik cerrah tarafından yapılmaktadır. KBB doktorları yani biz, daha çok nefes almakta zorlanan kişileri, yani sağlık sorunları olan hastaların ameliyatını biz gerçekleştiriyoruz. 

 

Kulak burun boğazı hastalıklarında genetik geçiş söz konusu mu?
Genetik hastalıklar bizim alanımızda da mümkündür. Bunun örneklerini görüyoruz. İşitme kaybı, çocuklarda geç konuşmaya başlama, kelime eksikliği ve kekeleme gibi genetik hastalıklar görülmektedir. Konuşma bozukluğu olan hastalar, zaman kaybetmeden doktora başvurmalı. Hastane olarak birçok kontrol cihazına sahip durumdayız. Bundan dolayı hastalarımıza gerekli hizmeti sunmaktayız.

İşitme kayıplarının çocuk yaşlarda belirlenmesi ve tanısının konulması oldukça önemli. Hastalıkların erken teşhis edilmesi hastalar açından oldukça önemli.

Üst solunum yolunda tıkayıcı bir lezyon olması da, burun eğriliği olabilir anlamına gelmekte. Bunun yanı sıra, geniz eti ve bademcik büyümesi de olma ihtimali oldukça yüksek. Herhangi bir yaş grubunda uykuda horlamak, nefes almakta zorlanmak… var olan hastalıkları da tetiklemektedir. 

 

Hangi durumlarda ameliyat uygun görülür?
Kronik kulak akıntılarında hastayı ameliyat edebiliriz. Bu da şu anlama geliyor; kulak zarı onarımı tedavisi yan,. Bunun dışında, kulağa tüp takmak gibi durumlarda ameliyat etmek daha uygun oluyor. Burun kistleri, kronik göz yaşartıcı hastalarda da ameliyat yapılabilir.

Yakında ses teli ameliyatlarına da başlayacağız. Aletlerimizin çoğu geldi, birkaç eksiğimiz var. Onlar da tamamlandıktan sonra artık bu tarz ameliyatları da gerçekleştireceğiz.

 

Tunceli’yi daha önceden çalıştığınız hastanelerle karşılaştırmanızı istesek…
Buraya ilk geldiğimde çok heyecanlıydım. Yeni bir yere geliyorsunuz, sorumluluk tamamen bizim elimizde. Bundan dolayı kendimi hastalara karşı sorumlu hissediyorum. İlk geldiğimde, Tunceli’nin doğasına hayran kaldım. Doğuya geldiğim için içimde herhangi bir sıkıntı yoktu. Geleceğim zaman da kimseye sormadım Tunceli nasıl diye. Kendim yaşamak ve görmek istedim.

Geldiğimde de çok sıcak bir ortamla karşılaştım. İnsanları çok anlayışlı. Eğitim seviyesi iyi bir il olduğundan iletişim kurmak kolay oluyor. Hastalar kendilerini güzel ifade ediyor. İzmir’de de görev yaptım. İzmir ve Tunceli’yi hasta bakımından karşılaştırırsam, Tunceli bu konuda dediğim gibi daha iyi. Anlaşmak, iletişim kurmak daha kolay. İnsanları çok misafirperver. Sekiz aydır burada görev yapıyorum, memnunum. Bir sıkıntım yok.


Haberin Linki : Tunceli Emek Gazetesi